آمورش درست کردن لینک برای کانال

خلاصه : اول باید کانالتونو به حالت private در بیارید و لینکش رو ذخیره کنید و سپس به حالت public و آدرس قبلی رو وارد کنید
تذکر خیلی مهم : در این فاصله که این کارو انجام میدید تگ کانال شما آزاد میشه و شخص دیگری می تونه اونو ثبت کنه
پس اکیدا بهتون تذکر می کنم که سریع این کارو انجام بدید و زمانیکه مراجعینتون کمتر هستند

…………………………………………..

چندی پیش قابلیت ساخت کانال در تلگرام اضافه شده که مورد استقابل خیلی ها در تلگرام قرار گرفت با توجه به درخواست های متعدد کاربران مبنی بر اینکه برای یک کانال چطوری می شود دو لینک ساخت یک لینک به صورتی عادی که در قسمت آموزش ساخت کانال تلگرام گفته شده و لینک به صورت کانال خصوصی هم در کنار آن فعال باشد پس باز هم با ما همراه باشید ….

توجه کنید که فایده لینک خصوصی برای کانال این هست که کاربر برای دیدن مطالب کانال شما حتما باید وارد کانال بشه که به این صورت میتونید تعداد اعضای بیشتری داشته باشید …

در صورتی که برای اولین بار هست قصد ساخت کانال تلگرام را دارید این کار بسیار ساده هست مراحل ساخت کانال را دنبال کنید در قسمتی که باید نوع کانال خود را انتخاب کنید که شامل عمومی Public و خصوصی یعنی Private شما با علامت زدن گزینه خصوصی یک لینک مثل لینک گروه تلگرام را می بینید که باید آن را کپی کنید و کانال خود را به صورت عمومی بسازید

حالا میتونید تست کنید که هم با لینک خصوصی و هم با لینک عمومی میتوانید وارد کانال خود شوید به همین سادگی …

 

حالا در صورتی که قبلا برای خود کانال ایجاد کرده باشید چطوری باید لینک خصوصی و لینک عمومی برای یک کانال داشته باشید ؟!

روش اول

باید از تلگرام پلاس استفاده کنید که میتونید تلگرام پلاس را از اپیلکیشن بازار دریافت کنید

 

وارد کانال خود شده سه نقطه بالا را انتخاب کنید سپس گزینه Add member را انتخاب کنید

آموزش ساخت لینک کانال تلگرام لینک خصوصی و عمومی همزمان

در صفحه جدید گزینه مشخص شده در تصویر را انتخاب کنید و در آخر لینک را کپی کنید

 

 

روش دوم با استفاده از تلگرام

باید بگم این کار کمی ریسک داره (چون احتمال در زمان بدست اوردن لین خصوصی کسی کانال با لینک عمومی شما ایجاد کند !) برای ساخت لینک خصوصی باید شما ابتدا کانال خود را از حالت عمومی به خصوصی تبدیل کنید برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید

وارد کانال تلگرام خود شوید سه نقطه بالای صفحه را انتخاب کنید گزینه Channel info را انتخاب کنید

دوباره سه نقطه را انتخاب کنید و گزینه Edit را انتخاب کنید

 

در مرحله بعد برای اینکه کانال شما از حالت عمومی به صورت خصوصی تبدیل شود باید ایدی کانال خود را پاک کنید و بعد از حذف ایدی گزینه مشخص شده برای تایید را انتخاب کنید

 

خب تا اینجا کانال شما از حالت عمومی به خصوصی تبدیل شده باید بدست اوردن لینک خصوصی گزینه Members را انتخاب کنید سپس گزینه Invite via Link را انتخاب کنید و گزینه Copy Link را انتخاب کنید …

حالا میتونید مجدد ایدی برای کانال خود وارد کنید

میتونید تست کنید که هم با لینک خصوصی و هم ایدی میتونید وارد کانال خود شوید .

همچنین برای افزایش تعداد بازدید کنندگان کانال خود میتوانید کانال خود را در ادرس زیر ثبت کنید

 
موفق و موید باشید

معرفترین هکرها

رخنه کردن یا هک به معنی سود بردن از یک روش سریع و هوشمندانه برای حل یک مشکل در رایانه می‌باشد. در علوم مربوط به رایانه معنی هک گاه مساوی معنی کرک (crack) که رمزگشایی است نیز عنوان می‌شود. در گفتگوهای امروزی هک به معنی نفوذ به یک سیستم رایانه‌ای است. و کرک نیز به معنی رمزگشایی است و کراکر به فرد گشاینده رمز می‌گویند.
گستردگی واژهٔ هک منحصر به رایانه نمی‌باشد و توسط افراد با تخصص‌های گوناگون در زمینه‌هایی از قبیل موسیقی، نقاشی و… نیز به کار می‌رود که به معنی دگرگونی‌های هوشمندانه و خلاقانه فرد در آن زمینه می‌باشد.
یک لحظه غفلت، کاربر را به دام هکرها می ‌اندازد. واژه هکر از همه ترسناک‌تر است. کاربران عادی همیشه از این واژه وحشت داشته و خواهند داشت. چرا که در دنیای کامپیوتر، هکرها همیشه نقش منفی را به عهده گرفته و بازی می‌کنند. اما واقعیت اینگونه هم نیست.
نکته جالب اینکه همین هکر‌های ترسناک موجب پیشرفت‌های بسیاری در دنیای کامپیوتر شده‌ و شکل امروزی اینترنت، شبکه و کامپیوترها را رقم زده‌اند.
به طور کلی، هکرها دو نوع هستند؛ کلاه سفید White Hat و کلاه سیاه ‌ Black Hat. کلاه سفیدها یا وایت هت‌ها، هکرهایی هستند که از علم خود در راستای ارتقا کیفیت دنیای کامپیوتر استفاده می‌کنند و هکرهای کلاه سیاه‌ یا بلک‌هت‌ها، هکرهای خطرناکی هستند که از کامپیوتر و علم خود برای شکستن رمزها و هک کردن برنامه‌های شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ سوءاستفاده می‌کنند.
در اینجا می‌خواهیم شما را با هکر‌های معروف جهان آشنا کنیم:

کوین میتنایک

با سلاطین هک دنیا آشنا شوید

میتنایک به معروف‌ترین هکر نسل خود تبدیل شده است. او از سوی وزارت دادگستری آمریکا به عنوان “جنایتکارترین هکر کامپیوتر” در تاریخ ایالات متحده تحت تعقیب است. گفته می‌شود؛ روش هک او “هکر پوستر پسر” است. او سیستم‌های کامپیوتری و برخی از فن آوری‌های برتر جهان و شرکت‌های مخابراتی از جمله نوکیا، فوجیتسو و موتورولا را هک کرده است.
میتنایک پس از تلاش‌های بسیار توسط اف بی آی در سال ۱۹۹۵ دستگیر شد و پس از اعتراف به چندین اتهام او را به پنج سال زندان محکوم کردند. او در سال ۲۰۰۰ به صورت مشروط از زندان آزاد شد و امروز به عنوان مشاوره امنیت کامپیوتر کار می‌کند. میتنایک هرگز برای فعالیت‌های خود عنوان “هک” را به کار نبرد، بلکه به جای آن، عنوان ” مهندسی اجتماعی” استفاده کرد.

ریچارد متیو استالمن

با سلاطین هک دنیا آشنا شوید

ریچارد متیو استالمن در دنیای مجازی به عنوان هکر شناخته نمی شود بلکه او را به عنوان رهبر مبلغان نرم افزارهای آزاد می شناسند. اما همین رهبر به علت قدرتی که در برنامه نویسی دارد هکر ماهری هم هست. در ضمن او از دشمنان سرسخت مایکروسافت است.
در دسته بندی هکرها یک هکر کلاه سفید است و در دنیای مجازی تا به حال خرابکاری نکرده است ولی مانند هر هکری به حریم شخصی اعتقاد ندارد و می گوید تمام اطلاعات دنیا باید به اشتراک گذاشته شود.
این هکر آمریکایی کنفرانس های بسیاری درباره هک و هکرها برگزار کرده و چهره هکرهای واقعی را به دنیا نشان داده است. یکی از کارهای معروف او هک کردن قوی ترین سیستم امنیتی مایکروسافت است.
استالمن درحالی که نماینده مایکروسافت در کنفرانس و در حال توضیح دادن همین مثلا قوی ترین سیستم امنیتی بود به شبکه نفوذ کرد و در مقابل همه حضار و تنها در مدت ۸ دقیقه، نرم افزار را هک کرد و در فهرست سیاه مایکروسافت قرار گرفت.

آدرین لامو

با سلاطین هک دنیا آشنا شوید

آدرین لامو بیشتر به خاطر نفوذش به شبکه کامپیوتر مجموعه هایی از قبیل مایکروسافت، یاهو، گوگل و نیویورک تایمز شناخته می شود. این هکر معمولا از کافی شاپ و کتابخانه ها برای ترتیب دادن حملات خود استفاده می کند و بر همین اساس نیز با لقب «بی خانمان» شناخته می شود.
لامو در سال ۲۰۰۲ توانست به شبکه تایمز نفوذ نماید و به اطلاعات تمام کسانی که برای این نشریه مطلب می نویسند، دسترسی پیدا کند. در پی این حمله و پس از ۱۵ ماه تحقیق، سرانجام دادگاه حکم دستگیری آدرین را صادر کرد. او در نهایت توانست طی معامله ای با مراجع قضایی از زندان بگریزد و تنها شش ماه حبس خانگی را متحمل شود.
اما بعد از این ماجرا، زندگی برای لامو چندان خوشایند پیش نرفت. او بعدها به خاطر تهدید نامزدش با اسلحه به یک مرکز نگهداری بیماران روانی منتقل شد و به علت ابتلا به سندرم آسپرگر در همانجا بستری گشت.
جالب است بدانید که لقب لامو بعدها از بی خانمان به «خبرچین» تغییر پیدا کرد. چرا که او در مقطعی چلسی منینگ را به مقامات قضایی آمریکا لو داد. خانم منینگ هکری بود که هزاران اسناد طبقه بندی شده دولتی را در اینترنت منتشر کرده بود.

استفان وزنیاک

با سلاطین هک دنیا آشنا شوید

استیو وزنیاک را باید جزو هکرهای کلاه سفید دسته بندی کرد. اوهم دوره جان دراپر و با همه جزئیات Phreaking آشنا بود. نباید فکر کرد که همه روزهای زندگی هکری، وزنیاک به ساخت و فروش دستگاه غیرقانونی موسوم به جعبه آبی منحصر می‌شد. بلکه او همراه با استیو جابز با درآمد حاصل از فروش جعبه‌های آبی و همچنین فروش ماشین حساب HP مورد علاقه وزنیاک و ون فولکس واگن استیو جابز، نخستین کامپیوتر به نام اپل را ساختند. آن‌ها با کمک مشاوره‌های بسیار عالی بازاریابی استیو جابز تا جایی پیش رفتند که امروزه یکی از پیشگامان شرکت‌های سازنده کامپیوتر به شمار می‌روند.

جینسون

با سلاطین هک دنیا آشنا شوید

جینسون اولین هکری بود که به جرم کنترل ارتشی از کامپیوتر های دزدیده شده، محاکمه شد. او در سال ۲۰۰۴ با استفاده از کرمی به نام «rxbot» کنترل ۵۰۰ هزار کامپیوتر را در دست گرفت و از قدرت ترکیبی آن ها برای از دسترس خارج کردن سایت هایی بزرگ استفاده کرد. جالب اینکه وی بعدها برای این سرویس شروع به تبلیغات کرد و خدمات خود برای حمله به سایت ها را در اختیار عموم قرار داد.
البته او در سال ۲۰۰۵ به خاطر همین تبلیغات به دردسر افتاد. در آن زمان FBI در قالب یک عملیات مخفی، توانست خود را به عنوان یکی از مشتریان جینسون جا بزند و مدارک لازم جهت دستگیری این هکر را گردآوری کند.
در پی این دستگیری جینسون علاوه براینکه مجبور شد ۵۸ هزار درآمد خود از راه هک را به FBI تحویل دهد، با جریمه ای ۱۶ هزار دلاری نیز مواجه گشت. جینسون در اثر این اتفاق BMW خود را از دست داد و در نهایت ۶۰ ماه از زندگی خود را در زندان سپری کرد.

مایکل کالس

با سلاطین هک دنیا آشنا شوید

کالس زمانی که فقط ۱۵ سال سن داشت با هک کردن برخی از بزرگترین وب سایت‌های تجاری جهان نام خود را بدنام یا به عنوان یک هکر مشهور جهانی ساخت. روز ولنتاین سال ۲۰۰۰، او با استفاده از نام مستعار “مافیا بوی” هکر، دست به یک‌سری حملات سایبری زد. در این حملات که کالس راه اندازی کرده بود ۷۵ کامپیوتر سراسری کشور و ۵۲ شبکه داخلی و خارجی آسیب دیدند.
سایت‌های آسیب دیده مانند: ای بی، آمازون، یاهو و…بودند. او پس از این حمله بزرگ در حالیکه به آن مباهات می‌کرد در یکی از اتاق‌های چت آنلاین، کافی‌شاپ‌ها دستگیر شد. او برای این جرایم به هشت ماه زندان کامل، یک سال تعلیقی، استفاده محدود از اینترنت و جریمه کوچک محکوم شد.

گروهی با نام مستعار مود

با سلاطین هک دنیا آشنا شوید

مود (MOD) یک گروه مستقر در نیویورک و از هکرهای نخبه هستند که سیستم‌های تلفن آمریکا را از اواسط تا اواخر سال ۱۹۸۰ هدف قرار داده بودند. گروه انشعابی از لژیون خطرناک (LOD) که سیستم‌های وزارت دفاع و مقامات را هدف گرفته بودند. بعد از آن، آنها به سیستم رایانه‌های AT & T نفوذ کردند. به عبارتی حدود یک‌دهه این گروه مایه عذاب و وحشت سازمان‌ها بودند.
در نهایت با پیگیری‌هلی پلیس این گروه در سال ۱۹۹۲ با بسیاری از اعضای خود دستگیر و راهی زندان شدند. بعد هم احتمالا و طبیعا به استخدام سیا یا پلیس در آمدند.

 

 

ولادیمیر لوین

با سلاطین هک دنیا آشنا شوید

لوین با همکاری سه هکر دیگر توانست مبلغ ۱۰.۷ میلیون دلار را از حساب های بانکی مختلف از سراسر دنیا، سرقت نماید. او تمام فعالیت خود را در حالی انجام می داد که در آپارتمانش در سنت پترزبورگ نشسته بود و حتی از اینترنت نیز استفاده نمی کرد.
در واقع لوین با نفوذ به سیستم ارتباطی، به ارتباط تلفنی مشتریان با بانک گوش می داد و از این طریق اطلاعات آن ها را استخراج می کرد. لوین در سال ۱۹۹۸ توسط همکارانش به پلیس لو داده شد و مجبور گشت تا پول های به دست آورده را به بانک ها باز گرداند و البته سه سال را نیز در زندان سپری بگذراند.

منبع مقاله :
مشرق نیوز

ویروس استاکس‌نت|بد افزار استاکس‌نت|Stuxnet

استاکس‌نت (به انگلیسی: Stuxnet)

یک بدافزار رایانه‌ای (طبق نظر شرکت‌های نرم‌افزار امنیت رایانه‌ای: کرم رایانه‌ای[۲][۳] یا تروجان[۴]) است که اولین‌بار در تاریخ ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۰ توسط ضدویروس وی‌بی‌ای۳۲ شناسایی شد.[۵] این بدافزار با استفاده از نقص امنیتی موجود در میانبرهای ویندوز، با آلوده کردن رایانه‌های کاربران صنعتی، فایل‌های با قالب اسکادا که مربوط به نرم‌افزارهای WinCC و PCS7 شرکت زیمنس می‌باشد را جمع‌آوری کرده و به یک سرور خاص ارسال می‌کند.

براساس نظر کارشناسان شرکت سیمانتک، این بدافزار به دنبال خرابکاری در تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز بوده‌است.

در اواخر ماه مه ۲۰۱۲ رسانه های آمریکایی اعلام کردند که استاکس‌نت مستقیماً به دستور اوباما رئیس جمهور آمریکا طراحی، ساخته و راه اندازی شده.[۸]گرچه در همان زمان احتمال این می‌رفت که آمریکا تنها عامل سازنده نباشد.[۹] در ژوئیه سال ۲۰۱۳ میلادی، ادوارد اسنودن اعلام کرد این بد افزار با همکاری مشترک آمریکا و اسرائیل ساخته شده است.

 

این بدافزار در اواسط تیرماه ۱۳۸۹ در سراسر جهان انتشار یافت.نخستین بار کارشناسان کامپیوتری بلاروس متوجه وجود ویروسی شدند که هدف آن سامانه‌های هدایتگر تأسیسات صنعتی با سیستم عامل ویندوز است.[۱۲] کارشناسان معتقدند طراحان این بدافزار یک منطقه جغرافیایی خاص را مدنظر داشته‌اند[۱۳] و طبق گزارش مجله Business week هدف از طراحی این بدافزار دستیابی به اطلاعات صنعتی ایران است.[۱۴] این بدافزار برای جلوگیری از شناسایی شدن خود از امضای دیجیتال شرکت Realtek استفاده می‌کند.[۱۵] روزنامه نیویورک تایمز در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی، در مقاله‌ای مدعی شد که «اسرائیل استاکس‌نت را در مرکز اتمی دیمونا و بر روی سانتریفیوژهای مشابه‌ای که ایران از آن‌ها در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز استفاده می‌کند، با موفقیت آزمایش کرده‌بود».[۱۶] این در حالی‌ست که دولت اسرائیل یا دولت آمریکا هیچ‌گاه به طور رسمی دست‌داشتن در انتشار استاکس‌نت را تایید نکرده‌اند.[۱۷]
وزیر ارتباطات ایران در آبان ۱۳۸۹ اعلام کرد که رایانه‌های آلوده شده به این ویروس شناسایی و در مرحله پاکسازی قرار دارند. وی همچنین اظهار کرد که منشاء ورود این ویروس به ایران نه از طریق شبکه اینترنت بلکه از طریق حافظه‌های جانبی بوده که افرادی از خارج از کشور به ایران آورده و بدون بررسی لازم به کامپیوترهای در داخل ایران متصل کرده‌اند.[۱۸] هفته‌نامهٔ اشپیگل در مقاله‌ای این احتمال را مطرح کرده است که این ویروس ناخواسته توسط کارشناسان شرکت اتم استروی اکسپورت روسیه و به وسیله یک حافظه جانبی فلش به رایانه‌های نیروگاه اتمی بوشهر منتقل شده است.[۱۲] به گفته خبرگزاری تابناک این فرد جاسوس دوجانبه ایرانی و عضو سازمان مجاهدین خلق ایران است که حافظه را به تجهیزات ایران وارد کرده‌است[۱۹].

 

به گزارش خبرنگار مشرق، فیلم “استاکس‌نت، آناتومی یک ویروس کامپیوتری”به بررسی چگونگی کشف، عملکرد و توانایی‌های این ویروس پرداخته است. اکنون این ویروس به صورت یک منبع آشکار در اینترنت و در اختیار عموم قرار گرفته است و هرکسی که بخواهد می‌تواند از آن استفاده کند. این فیلم این ویروس را تهدیدی برای اقتصاد جهانی اعلام کرده و بیان می‌دارد حال این نگرانی وجود دارد که چه کسی در آینده با بازسازی این ویروس از آن استفاده خواهد کرد.
این ویروس که توسط آمریکا و اسرائیل طراحی شده بود؛ برای اولین بار علیه تاسیسات هسته ای ایران به کارگرفته شد و به ادعای غربی ها تا حدودی توانست به سازوکارهای هسته ای ایران آسیب وارد کند و یک حمله و جنگ سایبری آمریکا و اسرائیل علیه ایران را به ثبت برساند.

متن ترجمه‌شده آن در زیر آورده شده است:

در ماه ژانویه سال گذشته،‌ یک ویروس رایانه‌ای به نام استاکس‌نت کشف شد که در بانک داده‌های نیروگاه‌های برق، سامانه‌های کنترل ترافیک، و کارخانه‌های مختلف جهان کمین کرده بود. این ویروس که ۲۰ برابر بیشتر از کدهای ویروسی دیگر پیچیده است، از امکانات مختلفی برخوردار است. از آن جمله این که استاکس‌نت توانایی افزایش فشار داخل نیروگاه‌های هسته‌ای یا خاموش کردن لوله‌های نفتی را داشت و می‌توانست به اپراتورهای سامانه بگوید که همه چیز عادی است.

برخلاف اکثر ویروس‌ها، استاکس‌نت از اجازه امنیتی جعلی معمولی که به ویروس‌ها کمک می‌کند تا در درون سامانه‌ها پنهان شوند استفاده نمی‌کند. این ویروس در واقع دارای یک اجازه‌نامه واقعی است که از یکی از معروف‌ترین شرکت‌های فناوری در جهان سرقت شده است.

این ویروس از روزنه‌های امنیتی بهره می‌برد که تولیدکنندگان سامانه از آن بی‌اطلاع می‌باشند. این روزنه به «روزهای صفر»‌ معروف هستند و موفق‌ترین ویروس‌ها از آنها بهره می‌برند. جزئیات یک «روز صفر» را می‌توان در بازار سیاه به قیمت ۱۰۰،۰۰۰ دلار بدست آورد. استاکس‌نت از ۲۰ عدد از این روزهای صفر بهره می‌جوید.

اما وقتی که این ویروس وارد یک سامانه می‌شود، دست به فعالیت نمی‌زند. در اعماق کد استاکس‌نت، یک هدف خاص قرار داشت، که بدون وجود آن هدف، این ویروس بدون فعالیت باقی می‌ماند. این ویروس به دنبال از کار انداختن چه چیزی بود؟ سانتری‌فیوژهایی که مواد هسته‌ای را در تأسیسات غنی‌سازی ایران قرار می‌دهند.

 

استاکس‌نت نخستین اسلحه‌ای بود که کاملاً به وسیله کد ساخته شده است.

 

موسسه آمریکایی علوم و امنیت بین‌الملل می‌گوید که این ویروس در سال گذشته می‌توانست ۱۰۰۰ سانتری‌فیوژ را در نطنز، تأسیسات اصلی غنی‌سازی ایران، از کار بیندازد.

در ماه نوامبر، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیدبان هسته‌ای سازمان ملل، گفت که ایران فعالیت‌های خود در تأسیسات هسته‌ای‌اش را به حالت تعلیق درآورده است، بدون اینکه توضیح دهد چرا. بسیاری از ناظران، وجود استاکس‌نت را تایید کردند.

دولت ایران سرایت ویروس به تأسیسات هسته‌ای بوشهر، که هنوز در دست احداث بود، را تصدیق کردند. این بدین معنا است که به فعالیت انداختن نیروگاه می‌توانست منجر به قطع برق در سراسر کشور شود.

ایران در واکنش به این حمله، دست به فراخوان عمومی هکرها زد و از آنها خواست تا به سپاه پاسداران ایران بپیوندند، که بنا به گزارشات دارای دومین ارتش آنلاین جهان است.

خوب، پس چه کسی پشت استاکس‌نت قرار داشت؟ برخی معتقدند که اسرائیل مسئول آن است، چرا که کدهای ویروس شامل مرجع‌های کتاب مقدس یهودیان، انجیل، است. برخی دیگر معتقدند که آمریکا در آزمایش و توسعه آن نقش داشته است. انگشت‌ها حتی به سمت زیمنس،‌ شرکت سازنده تلفن همراه نیز، گرفته شده است، که نرم‌افزار آن مورد استفاده رژیم ایران قرار گرفته است.

سوال اصلی این نیست که چه کسی آن را طراحی کرده است؟ بلکه، چه کسی آن را بازسازی خواهد کرد؟

سیر تکاملی آن بسیار سریع بوده است، به طوری که تنها ۹ ماه پس از کشف نخستین ویروسی که می‌تواند نیروگاه‌های برق را از کار انداخته یا لوله‌های نفتی را نابود سازد، به صورت آنلاین در دسترس عموم می‌باشد تا هر که می‌خواهد آن را دانلود و سرهم کند. می‌توانید اشخاصی را در یوتیوب ببینید که اجزای استاکس‌نت را از هم جدا می‌کنند. این ویروس یک سلاح منبع آشکار است. و راهی وجود ندارد که بدانیم چه کسی از آن استفاده خواهد کرد، یا اینکه در چه راستایی از آن استفاده خواهد شد؟

به گفته ویکی پدیا
استاکس‌نت
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تاثیر استاکس‌نت بر کشورها

آموزش ساخت کانال تلگرام

آموزش ساخت کانال تلگرام Channel Telegram

 

در آخرین نسخه منتشر شده مسنجر تلگرام قابلیت ساخت کانال به برنامه اضافه شده است که با کانال شما میتوانید مطالب خود را منتشر کنید و افرادی که کانال شما را انتخاب کرده اند مطالب شما را مشاهده کنند امکان دیدن بازدید کنندگان از مطالب انتشار یافته شما در کانال مدیریت کامل و همچنین اضافه کردن مدیر جدید به کانال برای ساخت یک کانال در تلگرام با ما همراه شوید …

برای ساخت کانال جدید در تلگرام ابتدا آخرین نسخه از برنامه تلگرام را دانلود کنید که میتوانید از لینک زیر آخرین نسخه برنامه را برای اندروید دریافت کنید

 

دانلود: Telegram

 

برنامه را اجرا کنید از بین گزینه ها گزینه New Channel را انتخاب کنید

 

 

آموزش ساخت کانال جدید در تلگرام Channel Telegram

 

 

سپس گزینه CREATE CHANNEL را انتخاب کنید  در مرحله بعد برای کانال خود نام استاتوس و تصویر انتخاب کنید

 

 

آموزش ساخت کانال جدید در تلگرام Channel Telegram

آموزش ساخت کانال جدید در تلگرام Channel Telegram

 

 

در مرحله بعد شما باید نوع حساب خود را مشخص کنید که میخواهید حساب شما به صورت عمومی باشد یا خصوصی که گزینه Public برای ساخت حساب عمومی و Private برای ساخت یک کانال خصوصی استفاده می شود در آخر شما در صورتی که یک کانال عمومی ایجاد کرده اید باید برای کانال خود یک ایدی مشخص کنید ایدی را در قسمت Link وارد کنید (ایدی باید قبلا ساخته نشده باشد)

 

 

آموزش ساخت کانال جدید در تلگرام Channel Telegram

 

 

در مرحله بعد شما میتوانید مخاطبین که میخواهید کانال شما را ببینند را انتخاب کنید

اضافه کردن مدیر به کانال

برای اضافه کردن یک مدیر به کانال تلگرام از بالای صفحه سمت راست سه نقطه را انتخاب کنید سپس گزینه Channel info را انتخاب کنید گزینه Administrators را انتخاب کنید سپس گزینه Add Administrator را انتخاب کنید

 

 

آموزش ساخت کانال جدید در تلگرام Channel Telegram

آموزش ساخت کانال جدید در تلگرام Channel Telegram

 

 

برای ویرایش اطلاعات کانال بعد از ورود به قسمت Channel info سه نقطه بالای صفحه سمت را بزنید و سپس Edit را انتخاب کنید و مشخصات کانال خود را ویرایش کنید از جمله لینک اد و …

 

 

آموزش ساخت کانال جدید در تلگرام Channel Telegram

آموزش ساخت کانال جدید در تلگرام Channel Telegram

 

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید سعی می شود مطالبی که واقعا مفید باشد در کانال قرار داده بشه

Telegram.me/fm8ir

همچنین ما کانالی اختصای برای تبلیغ کانال شما ایجاد کرده ایم
پس از ساخت لینک خود را برای ما ارسال کنید

http://Telegram.me/tarzefekr

فیدخوان یا خبر خوان

 به قول سایت یک پزشک

چقدر شانزده مهر سال ۸۴ خوشحال بودم، روزی که خبر افتتاح گوگل ریدر را در «یک پزشک» نوشتم، امروز دیگر آخرین روزی است که گوگل ریدر (یا گودر به تعبیر خودمان) سر پا است.

GOODER

امروز با دلتگی تمام چند دقیقه از فیدخوانی خودم با گودر را به صورت ویدئویی از روی صفحه نمایش، ضبط کردم تا نوستالژی و خاطره‌ای از شیوه غالب وب‌گردی خودم در این شش سال و نیم بسازم.

دیگر کار از کار گذشته و تأسف دردی را دوا نمی‌کند و ما باید به فکر فردای بدون گودر باشیم.

این روزها در اینترنت پست‌های متعددی در مورد معرفی جانشین‌های گودر منتشر شده است، اما هیچ کدام مرور «عملی» نقاط قوت و ضعف این سرویس‌ها نبوده‌اند. هیچ کدام از آنها هم از دید یک کاربران ایرانی مسئله را بررسی نکرده‌اند.

پس در این پست سعی می‌کنم راهنمای نسبتا کاملی در این مورد بنویسم.


اما نخست، پاسخ به یک سؤال:

آیا فید دیگر یک فناوری قدیمی است که تاریخ مصرفش سپری شده است؟

ابدا! این پاسخ کوتاه من به این مسئله است. در ادامه پاسخ مشروح من را بخوانید:

ببینید ما در اینترنت دو نوع متفاوت وب‌گردی و کاربری داریم. دسته‌ای هستند که خیلی تفننی و بی‌هدف وارد اینترنت می‌شوند، وارد فیس‌بوک می‌شوند، سایت‌های مختلف را به صورت تصادفی باز می‌کنند و از لینکی وارد لینک دیگر می‌شوند.

اما دسته‌ای هم هستند که می‌خواهند از وب‌گردی روزانه خود، دانشی کسب کنند، در مورد موضوعات مورد علاقه خود اخبار و مطالب را دنبال کنند، نظم در کارشان داشته باشند و مطالب سایت‌های مورد علاقه خود را از دست ندهند.

دسته اول نیاز به هیچ آیین‌نامه و راهنمایی ندارند، اما دسته دوم نیاز به ترفندها و برنامه‌ها و سرویس‌های اینترنتی دارند تا بتوانند به هدفشان برسند.

در سال‌های اخیر، فید رقبایی پیدا کرده است، رقبایی مثل اپلیکیشن‌های زایت یا فلیپ‌بورد. اما این اپلیکیشن‌ها کارایی محدودی دارند، مثلا:

– با آنها نمی‌شود مجموعه‌ای از وبلاگ‌های فارسی را به آسانی دنبال کرد.

– آنها مختص کاربران موبایل و تبلت هستند و یک سرویس وبی نیستند.

اما فید این محدودیت‌ها را ندارد، شما حتی اگر یک لپ‌تاپ و سیستم دسکتاپ قدیمی و یک اینترنت دیال آپ هم داشته باشید، می‌توانید با استفاده از فید به روز باشید.

از سوی دیگر شبکه‌های اجتماعی، مکان‌های بسیار آشفته‌ای برای مرور منظم اخبار هستند، مگر می‌شود در جاهایی که لحظه‌نگاشت‌های دوستان، اخبار سیاسی، تصاویر تفننی و گفتگوهای بی‌هدف غوغا می‌کند، تمرکز داشت و هدفدار لینک‌های خوب را دید، سر فرصت آنها را باز کرد و مطالب را به صورت کامل خواند؟


گفتید که فید خوب است، اما من هنوز از فید استفاده نمی‌کنم، این فید دقیقا چیست؟!

فناوری فید feed که آن را در فارسی «خوراک» یا «خبرمایه» هم ترجمه کرده‌اند، فناوری‌ای است که می‌تواند گشت و گذار شما را در اینترنت متحول کند. فید راهی برای دسترسی سریع و بدون دردسر به آخرین اخبار و نوشته‌های سایت و وبلاگهاست.

اگر تا به حال از فید استفاده نمی‌کردید، این نوشته را بخوانید و وقت وب‌گردی یک روزتان را صرف آشنایی با آن کنید، مطمئنا پشیمان نخواهید شد و در آینده از روزی که در آن با فید آشنا شدید به نیکی یاد خواهید کرد!

چرا باید فید بخوانیم؟!
تصور کنید که دوست دارید همیشه مطالب چند وبلاگ به خصوص را بخوانید و یا از آخرین اخبار روز دنیا مثلا در مورد سیاست و اخبار روز، پزشکی یا فناوری مطلع باشید. برای این کار مجبور هستید که هر روز از همه این وبلاگ‌ها و سایت‌های خبری بازدید کنید. این کار چندان ساده نیست و وقت‌گیر است. شما باید هر روز زمان زیادی در انتظار باز شدن صفحات اینترنتی بنشینید و تازه اصلا هم معلوم نیست که وبلاگ مورد نظر شما به‌روز شده باشد!
فید دقیقا چیزی است که به کار شما می‌آید. به کمک فید، مرور مطالب تازه سایت‌ها و وبلاگ‌ها بسیار ساده می‌شود.

از فید نترسیم؟
خیلی‌ها تا اسم فید به گوششان می‌خورد، با خودشان فکر می‌کنند که کار کردن با فید، فقط به درد خوره‌های کامپیوتر می‌خورد و بس. آنها از تغییر واهمه دارند و تصور می‌کنند که خو کردن به فید و ترک عادات وب‌گردی قدیمی‌شان، چیز دشواری است و فواید استفاده از فید به تحمل زحمات آشنایی با آن، نمی‌ارزد! در صورتی که هر کس با هر میان تحصیلات و در هر رشته‌ای که باشد به تناسب نیاز خود می‌تواند از فناوری از فید بهره ببرد.

چطور از فید استفاده کنیم و فید بخوانیم؟
اگر لوگو و اضافات گرافیکی و تبلیغات هر سایت را حذف کنیم و فقط مطالب جدید هر سایت را باقی بگذاریم، چیزی که باقی می‌ماند، فید سایت است، به عبارت دیگر فید، نسخه فقط متن سایت‌ها و وبلاگ‌ها هست.


چطور در عصر بی‌گودری فید بخوانیم؟!

۱- آدرس فید سایت یا وبلاگ مورد نظر را پیدا کنید: حالا به مرحله‌ای رسیدیم که باید آدرس فید سایت‌ها و وبلاگ‌ها مورد نظرتان را به یک فیدخوان بدهید. اما چگونه باید آدرس فید را پیدا کرد؟ برای پیدا کردن آدرس فید یک سایت باید به سایت یا وبلاگ مورد نظرتان بروید، در صفحه سایت آدرس خروجی فید سایت را پیدا خواهید کرد. در سایت مورد نظرتان، دقت کنید، ببینید که کلماتی مثل فید، RSS، خوراک یا تصاویری مثل این:

e7b07c40843c5f864c4398bb8d60f29f

4943c47ef30f49a1e0f17b1aca667fdf

در یک پزشک، آدرس فید در بالای سایدبار کاملا مشخص است:

06-30-2013 07-42-10 PM

آدرس فید «یک پزشک» این است: http://feeds.1pezeshk.com/pezeshk

۲- حالا این آدرس را باید به فیدخوان‌ها بدهیم، من در ادامه فیدخوان‌های مختلف را به شما معرفی می‌کنم، البته بسیاری از فیدخوان‌ها می‌توانند با گرفتن آدرس یک سایت یا وبلاگ، خودشان آدرس فید وبلاگ را پیدا کنند.


فیدخوان‌های برتر این روزها:

فیدلی: فیدلی یک فیدخوان خوب است.

بعد از ورود این صحنه را می‌بینید:

06-30-2013 08-00-34 PM

روی Login کلیک کنید. فیدلی با استفاده از اکانت شما در گوگل، شما را وارد می‌کند.

06-30-2013 08-02-53 PM

Accept کنید.

فیدلی با همین کار، فیدهای شما را گوگل ریدر می‌گیرد (ایمپورت می‌کند) و از این به بعد می‌تواندی با فیدلی هم، فیدها قبلی خود را بخوانید.

برای وارد کردن یک فید جدید باید، روی +Add Content کلیک کنید.

06-30-2013 08-14-39 PM

با این کار کادری ظاهر می‌شود که در آن می‌توانید آدرس فید مورد نظر را بگذارید و دکمه Enter کیبورد را بزنید. البته فیدلی خودش هم می‌تواند آدرس فید بعضی از سایت‌ها و وبلاگ‌ها را پیدا کند، مثلا اگر آدرس یک وبلاگ را در وردپرس دات کام بدهید، فیدلی می‌تواند آدرسش را پیدا کند.

06-30-2013 08-18-31 PM

حالا اگر روی + کلیک کنید، این صحنه را می‌بینید:

06-30-2013 08-20-03 PM

همین جا می‌توانید، پوشه و نام فید مورد را تغییر بدهید، مثلا اگر فید یک وبلاگ فناوری خارجی را اضافه کرده‌اید، پوشه خاصی برای این وبلاگ‌ها درست کنید و اگر یک وبلاگ فارسی را اضافه کرده‌اید، آن را در پوشه «وبلاگ‌ها فارسی» بکذارید.

نکته‌هایی برای کار با فیدلی:

۱- خیلی از ماها عادت داریم که مقالات و نوشته‌ها را به صورت کامل ببینیم، پس روی full article کلیک کنید (در گوشه شمال شرقی صفحه!)

06-30-2013 08-31-26 PM

۲- در ستون کناری در قسمت پایین، روی Preferences کلیک کنید تا یک سری تنظیمات انجام بدهید. مثلا:
– می‌توانید مشخص کنید که همواره بعد از ورود به فیدلی، مطالب به صورت کامل یا مجله‌ای دیده شوند.
– می‌توانید مشخص کنید که در صورت اسکرول مقالات در حالت کامل، مقالات به فهرست، مطالب خوانده شده اضافه شوند.

۳- اما یک چیز آزاردهنده این است که متن بعضی از وبلاگ‌ها و سایت‌های فارسی به صورت راست به چپ در فیدلی دیده نمی‌شوند. اگر در بین کلمات فارسی از کلمات انگلیسی استفاده شده باشد، موضوع آزاردهنده‌تر می‌شود، برای رفع این مشکل باید یک استایل فارسی نصب کنید. نترسید! کار خیلی راحت است.

اگر از فایرفاکس استفاده می‌کنید به اینجا بروید و در صورتی که از کروم استفاده می‌کنید به اینجا بروید و افزونه استایلیش را نصب کنید.

حالا به اینجا بروید و این استایل را نصب کنید.

۴- در بالا و پایین هر فید در فیدلی گزینه‌هایی برای ستاره‌دار کردن مقال، برچسب زدن آن (تگ کردن)، ایمیل کردن آن یا فرستادنش به پلاس، پاکت، توییتر، فیس‌بوک و … وجود دارد.

۵- فیدلی فعلا یک فیدخوان اجتماعی نیست، یعنی نمی‌شود به سبک گودر قدیم، مطالب را به اشتراک گذاشت، کاربران دیگران را دنبال کرد و پای فیدها کامنت گذاشت.

با این همه فیدلی یک فیدخوان خیلی خوب است و احتمالا در آینده پیشرفت می‌کند، سرعت به‌روز شدن فیدلی قابل قبول است.

۶- اپلیکیشن‌های اندروید و iOS فیدلی را می‌توانید از اینجا یا اینجا بگیرید.


فیدخوان بعدی Hive یا هایو ریدر است. استفاده از این یکی را به کسانی توصیه می‌کنم که دوست دارند، فیدخوانی با خصوصیات اجتماعی داشته باشند.

مشکل فعلی این فیدخوان این است که شرکت و مجموعه بزرگی پشتیبانی‌ای نمی‌کند و بنابراین ممکن است اصطلاحا گاهی کم بیاورد. فعلا هم استفاده از آن برای همه میسر نیست، باید در این سایت ثبت‌نام کنید، تا بعدا یک کلید برای ثبت‌نام به شما داده شود.

امکانات اجتماعی این سایت شبیه گودر قدیم است، اما مسلما تا زمانی که اشکالات سایت رفع نشده باشد، گزینه خوبی نیست. شاید در ماه‌های آینده این سایت اقلیتی از کاربران را جذب خود کند.


دیگی جوشان از فیدها با دیگ ریدر:

دیگ ریدر، فیدخوانی است که تیم پشتیبانی خوبی پشت سرش قرار دارد و از نظر تأمین بودجه چیزی کم ندارد و برنامه مدونی برای توسعه در ماه‌های آینده دارد، بنابراین پناه بردن به دیگ ریدر را توصیه می‌کنم.

در اینجا هم بعد ورود به سایت، فیدها شما از گوگل ریدر به سادگی ایمپورت می‌شوند.

07-01-2013 12-20-24 AM

برای اینکه یک فید را به دیگ ریدر اضافه کنید، باید در قسمت زیر ستون کناری روی +Add کلیک کنید.

07-01-2013 12-22-59 AM

همین طور که می‌بینید، گزینه‌های مختلفی دارید. در همین کادر می‌توانید آدرس سایت یا آدرس فید سایت مورد نظر را وارد کنید.

07-01-2013 12-25-13 AM

و بعد Enter کیبورد را بزنید.

و بعد روی Add کلیک کنید تا فید به دیگ ریدر شما اضافه شود.

07-01-2013 12-26-46 AM

نکاتی در مورد کاربری دیگر ریدر:

– با «کشیدن و رها کردن» یا اصطلاحا «درگ اند دراپ کردن» هر فید، می‌توانید آن را در یک پوشه دلخواه بیندازید، این طوری کار مرتب کردن فیدها خیلی راحت شده است.

– در گوشه شمال شرقی، اگر روی آیکون چرخ‌دنده کلیک کنید، وارد قسمت تنظیمات می‌شوید. در قسمت تنظیمات می‌توانید اکانت دیگ ریدر خودتان را به فیس‌بوک، توییتر، پاکت، ریدیبیلیتی و اینستاپیپر وصل کنید.

07-01-2013 12-32-19 AM

– گزینه‌هایی در بالای هر فید وجود دارد که با آنها می‌توانید هر مطلب را ذخیره کنید، دیگ کنید (تقریبا معادل لایک زدن)، یا به توییتر، فیس‌بوک، پاکت و … بفرستید.

– سرعت بارگزاری دیگ ریدر خوب است، اما اگر در گوگل ریدر، فیدها را خیلی نامرتب دسته‌بندی کرده باشید، احتمال دارد که گاهی بارگزاری دیگ ریدر با وقفه مواجه شود، بنابراین توصیه می‌کنم، حتما فیدهای خود را سامان بدهید.


فیدخوان AOL:

این هم یک فیدخوان تازه دیگر است. به علت هجوم کاربران به این سایت، فعلا بعد از ثبت نام، با تأخیر اکانت شما فعال می‌شود.

07-01-2013 12-50-42 AM

فیدخوان AOL سرعت بارگزاری خوب و قابل قبولی دارد (ولی نه در حد گودر) و قالب‌اش هم زیباست.

روی Sign in کلیک کنید، اینجا می‌توانید با اکانت AOL خود وارد شوید، البته فکر کنم راحت‌تر هستید با اکانت توییتر، فیس‌بوک یا بهتر از همه اکانت گوگل خود وارد شوید و مراحل ساده ثبت‌نام را طی کنید.

07-01-2013 12-53-18 AM

بعد از مدتی ایمیلی برای شما می‌آید و در آن ایمیل آدرسی به شما داده می‌شود که با کلیک روی آن اکانت شما فعال می‌شود.

حالا می‌توانید، فیدهای گودر خودتان را ایمپورت کنید (دو عکس زیر را ببینید.)

07-01-2013 01-17-37 AM

07-01-2013 01-18-17 AM

یا اینکه فید دیگری به AOL ریدر اضافه کنید (ممکن است باگ‌هایی موقع اضافه کردن آدرس فید مشاهده کنید، در این صورت کافی است که آدرس سایت را بنویسید.)

07-01-2013 01-19-23 AM

– این هم گزینه‌هایی که در بالای هر فید برای ستاره‌دار کردن یا ارسالش به شبکه‌های اجتماعی وجود دارد.

07-01-2013 01-15-06 AM

– این فیدخوان ممکن است بعضی از فیدها فارسی را به صورت راست به چپ نمایش ندهد، چاره کار فعلا پناه بردن به استایل است.


Old Reader

ممکن است از روی نام این فیدخوان بتوانید حدس بزنید که کاربری‌اش چطور است، این فیدخوان می‌خواهد همان حس و حال گودر قدیم را ایجاد کند. یعنی اینکه هر کاربر بتواند فیدهای مودر علاقه خود را لایک یا شیر کند و کاربران دیگر را دنبال کند.

 بعد از ورود در گوشه شمالی شرقی امکان ایمپورت فیدهای قدیمی را دارید. اینجا باید نخست خودتان از فایلهای گودر خودتان یک پشتیبان بگیرید که همان فایل OPML درخواستی است.

07-01-2013 01-57-39 AM

07-01-2013 01-58-56 AM

برای این کار ساده‌تر هست که به این آدرس بروید:

https://www.google.com/reader/subscriptions/export

و بعد صفحه‌ای را که باز می‌شود، ذخیره کنید.

صفحه ذخیره شده، همان فایلی است که باید انتخاب کنید تا ایمپورت شود.

با کلیک روی Add a subscription هم می‌توانید یک فید را به اُلد ریدر اضافه کنید.

07-01-2013 02-09-15 AM

اما چیزی که اُلد ریدر را برجسته می‌کند، همان طور که گفتم ویژگی‌های اجتماعی آن است، شما می‌توانید با جستجویی دوستان خود را پیدا کنید.

07-01-2013 02-12-09 AM

مثلا می‌توانید با جستجوی ۱pezeshk، پروفایل من را پیدا کنید و دنبالم کنید.

طراحی اُلد ریدر کمی قدیمی است، بنابراین این سایت گرچه امکانات قابل قبولی دارد، اما از نظر ظاهری، ممکن است مخاطب را جذب نکند. اما این هم راه حل دارد و توصیه می‌کنم با نصب این استایل، محیط اُلد ریدر را زیباتر کنید!


 فیدخوان بعدی inoreader است، این فیدخوان هم مثل الد ریدر ویژگی‌های اجتماعی دارد، با این تفاوت که از نظر پوسته و قالب بسیار بهتر است.

تنظیمات inoreader هم در گوشه شمال شرقی قرار دارد. به صورتی که در عکس زیر می‌بینید، یکی از این تنظیمات همان ایمپورت از گوگل ریدر است.

07-01-2013 02-30-33 AM

در گوشه شمال غربی شما می‌توانید نام کاربری دیگران را جستجو کنید تا بتوانید آنها را به لیست دنبال‌شوندگان اضافه کنید، در اینجا نام کاربری من ۱pezeshk است.

07-01-2013 02-32-25 AM

inoreader همین دیروز کلی از مشکلاتی را که قبلا داشت، رفع کرده است، در واقع inoreader در حال حاضر شبیه‌ترین فیدخوان به گودر قدیم است. بنابراین inoreader را جدا به کسانی که نوستالژی گودر قدیم دارند، توصیه می‌کنم.

یک برتری دیگر inoreader نسبت به سایر فیدخوان‌ها پشتیبانی از نمایش راست به چپ مطالب فارسی است.

در این تصویر می‌بینید که در inoreader در زیر هر فید، چه گزینه‌هایی وجود دارند:

07-01-2013 12-00-02 PM

همان طور که می‌بینید، می‌توانید یک مطلب را لایک کنید، بردوکست کنید که معادل به اشتراک گذاشتن در گودر است، همچنین می‌توانید برای هر مطلب کامنت هم بگذارید.

اینها بسیار عالی هستند، اگر inoreader بتواند، از نظر منابع سرور هم پاسخگو باشد، واقعا یک گزینه عالی برای همه فیدخوان‌هاست!

inoreader را جدی بگیرید و لطفا از اضافه کردن فید «یک پزشک» در آن و همچنین دنبال کردن من با نام کاربری ۱pezeshk دریغ نکنید.


netvibes

تفاوت عمده netvibes با بقیه فیدخوان‌ها این است که یک فیدخوان قدیمی است و با عجله و شتاب بعد از اعلام خبر مرگ گودر درست نشده است، این فیدخوان تقلیدی از گودر نیست و به کلی یک فیدخوان با ظاهر و کارکرد متفاوت است.

بعد از ورد به سایت، از سه گزینه موجود برای ثبت‌نام روی گزینه راست کلیک کنید و بعد اکانت رایگان را فعال کنید.

07-01-2013 02-41-37 AM

در گوشه شمال غربی با کلیک با روی افزودن می‌توانید مجموعه فیدهای خود را در گوگل ریدر به صورت یک فایل OPML اضافه کنید یا یک فید را اضافه کنید.

07-01-2013 02-57-37 AM

– حالا اگر دیدن فیدها به صورتی شبیه گودر هستید، باید وضعیت مشاهده reader را انتخاب کنید.

07-01-2013 02-59-01 AM

این روزها در غوغای فیدخوان‌های جدید کمتر کسی است که صحبت از netvibes کند، غافل از اینکه netvibes علاوه بر اینکه فیدخوان خوبی باشد، امکانات دیگری هم دارد که باید شما به تدریج کشف کنید.


 در ادامه به صورت فهرست‌وار به برخی از فیدخوان‌های دیگر اشاره می‌کنم:

newsblur: فیدخوان خوبی است، البته اشتراک رایگان آن محدودیت‌هایی دارد.

commafeed

و پالس


فیدخوان‌های برتر به انتخاب یک پزشک:

– بهترین فیدخوان حال حاضر: فیدلی

– فیدخوان آینده‌دار که ممکن است بهترین فیدخوان چند ماه بعد شود: دیگ ریدر

– بهترین فیدخوان با خصوصیات گودر قدیم یعنی داشتن خصوصیات اجتماعی (لایک و شیر کردن و دنبال کردن کاربران دیگر): inoreader

– بهترین فیدخوان غیراقتباسی! netvibes

– بهترین فیدخوان پولی: newsblur

– بهترین اپلیکیشن فیدخوانی: reeder


مشکلاتی که فیدخوان‌های جایگزین دارند:

– مشکل عمومی راست به چپ نکردن فیدهاست.

– عموما برنامه‌‌ای برای فیدخوانی هوشمند ندارند، شاید دیگ ریدر در این بین استثنا باشد. منظور از هوشمند کردن فیدخوانی این است که سرویس فیدخوان بتواند بر مبنای علایق یک کاربر، فیدهای واجب را به او نشان بدهد یا اینکه سرویس بتواند با توجه به سلیقه عموم کاربران، خبرهای و پست‌های داغ هر روز را نمایش بدهد.

– بسیاری از آنها به صورت قابل توجهی کندتر از گودر هستند.

– آن دسته‌ای که خصوصیات اجتماعی بارز دارند، تیم پشتیبان قوی ندارند.